Betsad björk och almfaner, dekor av intarsia. Tre dörrar med bakomliggande hyllplan. En nedfällbar lucka med bakomliggande skrivinredning. Märkt med plakett "E. Pettersson Gefle, Möbleringsaffär". Bredd 139. Djup 47. Höjd 119,5 cm.
Slitage. Repor. Märken. Torrsprickor. Fanerskador. Upphängning till skrivklaff skadad. Nyckel saknas.