Betsat trä. Rygg och sits klädd i mörkbrunt läder. Armstöd på svarvad balustrad. Svarvade ben med hjultrissor. Sitthöjd c:a 38 cm. Total bredd 72 cm. Total höjd c:a 88 cm.
Slitage, ställvis hårt, repor. Lädret med lagningar och torksprickor. Fläckar.