Fanerad i rutmönster, beslag i gulmetall. Svängd form med svängda ben. Lådor bakom snedklaff, samt 3 lådor i sargen. Märk i en låda AB Rococo-Möbler, Fredriksdal 23 apr 1947. H 111, L 101, Djup ca 50. Nyckel finns.
Fanerskador runt lådorna (dock ej synligt då stängda), sprickor på baksidan.