Förgylld och målad dekor, träsniderier. Höjd 166 cm, bredd 85 cm, tudelat spegelglas, 100x49 cm.
Etikettmärkt: "Tillverkad uti L.M. Thims Spegel Fabrik vid Stortorget Stockholm".
Torrsprickor. Dekorbortfall. Åldersrelaterat slitage. Lunetten med senare målning.