Balusterformade. Kvadratisk fot. Dekor av girlander, invändigt förgyllt på kanna och sockerskål. Bestående av: Tekanna, höjd 30,5 cm, 688 gram. Sockerskål, höjd 13,5, 268 gram. Kanna, höjd 15 cm, 196 gram.
Knopp sned. Slitage.