Bordspendyl med fodral av brons och vit marmor, urtavlan med romerska siffror. Bredd 40, djup 14, höjd 31,5 cm. Nyckel finns.
Skador och slitage, sockeln med nagg, glaset till urverkets lucka saknas, pendel saknas.