Tvådelat vitrinskåp fanerat med valnöt. Skuren dekor. Överdelen med hyllor, underdelen med två skåp och tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 163, djup 50, höjd 241 cm. Nyckel finns.
Skador och lagningar, såsom fanerbortfall och bortfall av mindre lister. En glasruta med spricka. Överdelen låst, nycklar invändigt.