Bordspendyl med vit emaljerad urtavla signerad Joseph Lenz in Währing. Fodral fanerat med valnöt, beslag av mässing, lejontassar av krederat och förgyllt trä. Pendel finns. Längd 32, bredd 15, höjd 52 cm.
Smärre skador, slitage och lagningar, lösa dekorelement medföljer. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.