Vinröd botten med stor polykrom medaljong, blommor och hörnornament. Mörkblå huvudbård med träd och botehmönster. Kopia på Garanti från Myrstedts Matthörna i Stockholm 7/1-1965 medföljer.
Smärre abrasher. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck varav en sida med skador, något skadade hörn vara en med liten lagning.