Dekor i underglasyrblått, med motiv av figurer i jaktscen bland natur. Upptill de åtta buddhistiska emblem, med Kangxis märke. Höjd 16 cm.
Slitage, mistor, bränningssprickor. Bränningsdefekter. En med nagg. Lock ej tillhörande men samtida. Lock med angg.