Tekanna, 1700-tal, dekor i famille rosefärger med motiv av tupp, längd 18 cm (omfattande skador).
Kruka, 1900-tal, med motiv av mytologiska djur bland växter och blommor, höjd 10 cm (skador).
Plakett, sent 1900-tal, med motiv av figurer i palatsmiljö, mått 13,3x26,3 cm.
Skador på tekanna och urna. Plakett med mistor.