OTTO WALLGREN, olja på uppfodrad duk, signerad och daterad O. Wallgren pinxit 1829.
"Gustafva Josephson, målaren Ernst Josephsons mor". 49,5 x 42 cm.
Uppfodrad duk. Retuscher. Krackelyr.
Tidigare i fru Gelly Marcus samlingar; privat samling.
Nordiska Museet, Stockholm, "Barnet i konsten", 20 september - 12 oktober 1941, kat nr 303.