ANDERS LUNDQVIST, KANDELABERPAR, silver, Stockholm 1826.
För fyra ljus var, med tre svängda armar dekorerade med blomma och akantusblad. Höjd 51 cm. Löstagbar kandelaberdel, höjd som ljusstake 39 cm.
Sammanlagd vikt ca 3280 g.
Åldersrelaterat slitage. Talgfaten med smärre bucklor. Ena skaftet med smärre skada.