Skrivbord med stomme av mahogny och två lådor, beslag av mässing, svarvade ben med trissor. Signerat på lådfronten Holland & Sons. Längd 122, bredd 61, höjd 74 cm.
Slitage, skador, torrsprickor.
Firman grundades av William Holland 1803 vilken övergick att kallas Holland & Sons 1843. De var bland de största och mest framgångsrika möbelsnickarna under den viktorianska eran i England.