Golvur med urtavla signerad "IOHAN NORBERG". Fodral av betsad furu. Bredd 45, djup 28, höjd 206 cm. Pendel och två lod finns. Nyckel finns.
Renoverad och kompletterad, huven saknar dekorelement. Smärre slitage, obetydliga skador och lagningar. Ej funktionstestad.