ÅKE DALBERG, olja på duk, sign.
Parismotiv av varietédansöser. 76 x 124 cm.
Duken ställvis bucklig. Slitage på duken efter ramen.
Åke Dalberg, var verksam i Göteborg. Han studerade vid Valands målarskola 1930-32. Därefter fortsatte han vid Académie Watteau för Othon Friesz i Paris 1932-33. Han deltog senare i flera samlingsutställningar i Sverige. Han finns representerad på museer i Gävle, samt i Borås, där han var född. Han har utfört ett altarskåp för Surte gravkapell 1942.