KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par samt fotpall, "Ofelia", 1900-talets andra hälft.
Stomme av mahognyfaner. Fast stoppad klädsel samt med lös plymå. Sitthöjd ca 50, höjd 82, bredd 63, djup 60 cm. Fotpallen 60 x 60, höjd 55 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar. Märken.