Fanerad med olika träslag bland annat mahogny och masurbjörk. Rikt skuren dekor av bladstav och blomstergirlander. Svängda ben. Tre spröjsade glasdörrar med bakomliggande två hyllplan av glas. Bredd 145 cm, djup 44 cm, höjd 149 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken. Fanerskador.