Mörkblå botten med rader av polykroma hakmedaljonger och stiliserade blommor. Mörkbrun huvudbård med blommor och blad. Flera sekundärbårder.
Något nerblekt. Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något slitage. Sidorna med smärre trampveck och skador.