Från 1600-tals tapet/er: polykromt landskap med slott och sjö med fåglar samt upptill bård med blommor, frukt och medaljong. Ull och silke. Från jugendtapeten/tapeterna: stora blommor och träd samt smala bårder.
Flera ihopsatta delar. Slitage, smutsig, fläckar, lagningar, skador. Baksidan med obetydliga spår av klister.