KARMSTOL, tillskriven Ephraim Ståhl, sengustaviansk, omkring år 1800.
Vitmålad och bronserad. Armstöd med snidade egyptiska figurhuvuden med faraodok. Sarg med Vetruvian scroll. Sitthöjd 42, höjd 110 cm.
Skador, lagningar, ryggen förlängd under sekelskiftet 1900.
Stolmakare verksam i Stockholm, född i Finland. Fick burskap och blev mästare 1794. Stor produktion av synnerligen god kvalitet. Arbetade mest i den sengustavianska stilen. Levererade både till hovet, ämbeten, slott och herrgårdar. Signerade sina stolar med sina initialer ES.