Bemålad, bronserad samt förgylld metall. Den emaljerade urtavlan märkt Josefh Leja, Stockholm, urverket numrerat 1664. Urhuset med kröndekor av man med fisk och fiskenät. På förgylld träsockel. Totalhöjd 48 cm, bredd 46 cm. Nyckel finns.
Kröndekor medföljer löst, hål överst i urhuset. Skador. Ej funktionstestad.