Bestående av bordspendyl samt ett par cassoletter. Förgylld brons. Urtavlan samt urhuset signerade. Pendel finns. Längd 26, bredd 15, höjd 25 respektive höjd 21 cm. Socklar medföljer (ej inkluderade i mått). Nyckel finns.
Smärre slitage och skador, lösa ljusarmar. Ej funktionstestad.