Bord fanerat med mahogny. Sargen med låda, sidorna med utdragbara ljusbrickor. Beslag av mässing. Längd 60, bredd 44,5, höjd 70 cm.
Skador, slitage, lagningar. Beslaget kompletterat. Nyckel saknas.