CARL JOHAN FAHLCRANTZ, olja på duk, signerad och daterad 1837.
Landskap med vattenfall. 45x35 cm.
Retuscher. Lagning.
Påskirft "Inköpt av Sv T. Kjellberg 8/5 1920 på tavelauktion i Västerås" samt A tergo samlingsbeteckning "GSK N:o 2"