Svärtat trä, delvis fanerat med masurbjörk. Uppsats med hylla och balustrad. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Dörrspeglar med målad dekor. Dörrpar flankerade av räfflade kolonner. Gavlar med hyllplan och spegelklätt bakstycke. Bredd 158, djup 47, höjd 139,5 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Märken. Repor. Fläckar. Nyckelbussningar saknas.
Troligen Säfstaholms slott