Förgyllda och bronserade spegellampetter med gjuten dekor av gips. För två ljus vardera med löstagbara ljusarmar av mässing. Ca 46 x 56 cm vardera.
Smärre skador och slitage, bortfall av förgyllning, smärre retuscher. En lampett med smärre lagningar. Något anlupet glas med smärre repor.