Tudelade. Fanerade med mahogny. Dörr med bakomliggande hyllplan och skedhylla. En låda över samt en låda under dörr. Fotavslutningar i form av tassar. Bredd 69. Djup 47. Höjd 148,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Fläckar. Avslag.