Stolarna är målade och bronserade. Rygg och sarg med skuren dekor av bladverk. Genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 47, ryggens höjd 122 cm.
Slitage. Smärre färgbortfall. En stol med lagning i rygg.