Ett rektangulärt saltkar med blå glasinsats och dekor av lejonmaskaroner, längd 8, bredd 7, höjd 7,5 cm, vikt exklusive glasinsats 114 g..
Ett par runda saltkar med dekor av kvinnofigurer, diameter 6,5, höjd 5 cm, höjd 149 g.
Ett sengustavianskt saltkar på kulfötter, tidigt 1800-tal. Längd 12, höjd 8 cm, vikt 80 g.
Ett par ellipsformade saltkar med lös insats och genombruten kant, längd 9, höjd 5 cm, vikt 119 g.
Otydliga stämplar. Lagningar. Senare gravyr. Slitage. Två skedar medföljer.