HENRIC ANKARCRONA, olja på duk, signerad och daterad (18)75.
Kavalleristrid vid Atlasbergen. Olja på uppfodrad duk 25 x 37,5 cm. Samtida ram.
Uppfofrad duk, krackelerad, retusch, smärre färgbortfall.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Drömrummet", 6 juni - 4 september 2011.