Mahogny. Smink- eller rakbordet är rakt med raka ben, med uppfällbar delad skiva med spegel och fack, nedtill utdragbar skiva samt lådor. Bredd 62, utfällt bredd 123, djup 52, höjd 85, uppfällt höjd 115 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Torrspricka. Märken. Fläckar. Smärre skador.