Dekor i underglasyrblått av stridsscener (Kangxi-stil) samt blommande trädgårdsklippa i reserv, höjd 15,5-17 cm, medföljer senare ställ
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Nötta kanter. En större vas med kantlagning.