Fodralet fanerat med mahogny med flera träslag, inläggningar. Bronserade metallbeslag. Målad urtavla daterad 1832 på baksidan. Pendel och ett lod medföljer. Bredd ca 42, djup ca 24, höjd ca 130 cm.
Renoverat och kompletterat. Smärre skador, slitage och lagningar. Ej funktionstestat.