Fanerad med valnöt, alm och björk. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Överst låda. Bakom klaff sju små lådor och tre fack. Nedtill låda. Text undertill "1889 lagad". Längd 79, bredd 45, höjd 127 cm.
Senare ben. En nyckel till klaff medföljer. Lådorna låsta och nyckeln saknas. Fanerbortfall. Stenskivan med färgrester. En fothylsa av mässing saknas. Nyckel saknas.