ELLA VARVIO, vas/ glasskulptur, signerad Ella Jaakkola-Varvio 2012.
"Two faces of a drowned man". Graal-teknik. Unik. Höjd 13 cm.
Tillverkad i Aalto-universitetets glasstudio, 2014.
Enstaka repor på ett område mellan ansiktena. Helhetsintrycket är gott.
Ur konstnärens samling.
Finlands Glasmuseum 2014
Museo del Vetro, Venedig 2015
Tendence-mässan, Frankfurt Am Main, 2016