Oval form med pärlbård samt krönta av bandrosett. Fasettslipade glas. En ljushållare vardera. 61 x 41 cm.
Omarbetade och kompletterade ramar från gustaviansk tid. Kompletterade med senare förgyllning, ljushållare, glas, och ett bakstycke. Smärre lagningar, slitage och torrsprickor.