Klarglas samt tonat glas med stiliserad dekor mot matterad fond. Signerad " SCHNEIDER FRANCE". Höjd 18 cm.
Gott skick, repor och små slagmärken på fotens undersida. Bubblor i glaset från tillverknigen.
Edith Mannon, Schneider, Paris, avbildad i färg sid 156.