Tamara Aladin

(Finland)
Tamara Aladin
(Finland)

TAMARA ALADIN, TILLBRINGARE och ett par GRÄDDSNÄCKOR, "Pöytä", samt SAFTGLAS, "Nella", 6 st, Riihimäen Lasi.

Fritt formblåst glas.
Tillbringare och gräddsnäckor med hänkel i klart glas.
Tillbringare, modell 1144, höjd 20,5 cm, i produktion 1961-73.
Gräddsnäckornas höjd 8 cm
Dricksglas "Nella", modell 1862, höjd ca 11,3 cm. Formgivet år 1959, i produktion 1961-64.

Ett kantnagg.

Klubbat pris
88
1 001
93
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (11 bud)
26 maj 2019 18:03
88 EUR
26 maj 2019 18:03
85 EUR
26 maj 2019 16:44
83 EUR
26 maj 2019 16:43
78 EUR
26 maj 2019 16:43
75 EUR
26 maj 2019 16:43
67 EUR
26 maj 2019 16:43
62 EUR
26 maj 2019 16:09
57 EUR
22 maj 2019 15:05
52 EUR
22 maj 2019 15:05
50 EUR
19 maj 2019 12:59
30 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

281. Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, sannolikt Åfors Möbelfabrik Swedish Modern 1940-tal.
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
Aktuellt bud:
42 000 SEK