TAMARA ALADIN, VASER, 5 st, glas, Riihimäen Lasi, 1960-70-tal.
Fritt formblåst glas.
"Kielo", 1558, rött glas, höjd 20 cm. Serien formgiven 1972.
"Tulppaani", 1514, olivgrönt glas, höjd 20 cm. Formgiven 1971.
"Kielo", 1560, blåtonat glas, höjd 20 cm.
"Solmuke", 1474, höjd 20 cm. Formgiven 1966. I produktion 1967-74.
"Tuulikki", 1517, ljusbrunt glas, höjd 20 cm. Formgiven 1971.
Obetydligt slitage.