TAMARA ALADIN, VASER, 3 st, glas, "Tornado", två signerade. Riihimäen Lasi 1970-73. Formgiven 1970.
Fritt formblåst glas.
Grönt glas, modell 1344, signerad Tamara Aladin Riihimäen Lasi oy, etikettmärkt. Höjd 28 cm. I produktion 1970-1972.
Blått glas, 1343, signerad Tamara Aladin Riihimäen Lasi oy. Höjd 26,5 cm. I produktion 1970-1973.
Grönt glas, 1344, etikettmärkt. Höjd 21 cm.
Smärre slitage.