FOLKE BENSOW, trädgårdssoffa / parksoffa Näfveqvarns Bruk, 1900-talets första hälft.
Gjutjärn. Längd 200 cm, sitthöjd 43 cm, höjd 82 cm. cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare målning.