FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", Näfveqvarns bruk, 1900-talets första hälft.
Gavlar av gjutjärn, sits av trä, längd 94, sitthöjd 42 cm
Åldersrelaterat slitage. Senare målning. Färgbortfall. Repor.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10