Slagbord av furu, med svarvade ben, enkla grindar, två slag. Total längd ca 155, bredd ca 109, höjd ca 77 cm.
Renoverat, kompletterat och omarbetat av delvis äldre delar, från sent 1700-tal eller tidigt 1800-tal. Slitage, skador och lagningar. Maskstunget. Lösa delar medföljer.