FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", Näfveqvarns bruk, 1900-talets första hälft.
Gavlar av gjutjärn, längd 122, total höjd 56 cm
Åldersrelaterat slitage. Rostangrepp. Senare målning. Murkna/slitna sittbrädor
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10