POLLY BJÖRKMAN, MATTA, rölakan, ca 564 x 344,5 cm, signerad TPB (Textilatelier Polly Björkman).
Sverige 1900-talets förra hälft. Sandfärgad botten i olika nyanser. Fem smala bårder varav en benvit huvudbård med vegetativa och geometriska mönster i ljusblått och brunt.
Något slitage, smutsig, fläckar varav några stela och sköra, smärre hål och skador. Ställvis skadade fransar, flera saknas.