Dekor i underglasyrblått. Bestående av:
En trumpetvas, 1700-tal, med blommande trädgård, höjd 13,5 cm.
Kopp, sent 1800-tal, för fågel, med motiv av figurer. Längd ca 5 cm.
En ask med lock, sent 1800-tal, med motiv av figurer, med Chenghuas märke. Diameter 6,5 cm (nagg).
En urna, tidigt 1800-tal, mot ge glasyr, med motiv av barn, höjd ca 7 cm.
Slitage, mistor, bränningssprickor, smärre nagg.