Stomme av metall. Dekor av bladverk av metall samt porslinsblommor. För sex ljus. Diameter ca 65. Höjd ca 60 cm.
Ljuspipor med senare hål för elektricitet. Löst dekorelement medföljer. Slitage. Slitage. Repor. Märken.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling.