JOHAN LINDGREN, taburett, gustaviansk, Stockholm, 1700-talets slut.
Bortskrapad målning. Skuren dekor. Fleuroner. Ben med överkragning och kannelyrer. Signerad ILG. Längd 45. Bredd 40. Höjd 43 cm.
Senare klädsel. Slitage. Färgbortfall pga. bortskrapning.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling.