ERIK ÖHRMARK, taburetter, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Stämplade EÖM. Målade. Skuren derkor och dekor av pastellage. Bladhölstrade ben med kannelyrer. Fast stoppad sits. Längd 43. Bredd 39. Höjd 43 cm.
Senare målning. Senare klädsel. Torrsprickor. Slitage. Märken.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling.